خدمات ما
خدماتی که آژانس دال بازار به صورت حرفه ای انجام می دهد

تحقیقات بازاریابی

وظیفه و هدف اصلی «تحقیقات بازاریابی»، درک نگرش‌ها، رفتار مصرفی و عادات خرید مصرف‌کنندگان و به بیان دیگر، فراهم کردن «بینش بازاریابی» است. بینش بازاریابی به تصمیم‌گیرندگان کمک می‌کند تا ماهیت و دلایل تغییرات بازار را بهتر درک کنند.

تحقیقات بازاریابی به عنوان فرایندی نظام‌یافته برای طراحی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و گزارش‌دهی اطلاعات و یافته‌های مربوط به مشکلات و فرصت‌های بازارایابی تعریف می‌شود.

تحقيقات بازار و كشف مشكين تاژ 

یکی از کاربردهای تحقیقات بازار، شناسایی و کشف نیازهای مشتریان و طراحی محصولات جدید برای پاسخگویی به نیاز مشتریان است.

در سال ۱۳۸۴، یک تحقیق اولیه در زمینه کاربرد مایع لباسشویی دستی و ماشینی انجام شد. این دو محصول با این‌که کیفیت بسیار خوبی داشتند و تبلیغات زیادی روی آن‌ها شده بود، اما فروش چندانی نداشت و به گفته مدیران فروشِ وقت، این محصول فقط برای صادرات آن هم به مقدار کم قابل فروش بود. از این رو، لازم بود تا بررسی کاملی برای عارضه‌یابی علل عدم استقبال از این دو مایع لباسشویی انجام گیرد.

بدین ترتیب، پروژه تحقیقات بازار برای یافتن علل فروش پایین این محصول، تعریف و در دو مرحله صورت پذیرفت. در مرحله نخست، طي اجراي يك تحقيق ميداني گسترده، عادات مصرف‌کنندگان در مورد نوع و چگونگي مصرف مواد شوينده ویژه البسه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیق، بسیار جالب بود و نشان داد که فرضیات اولیه در مورد استفاده از پودرهای لباسشویی كه تصور مي‌شود اين پودرها در شستشوي انواع البسه كاربرد دارند، درست نیست.

بررسی‌های بعدی و تحلیل‌های انجام شده نشان داد که کانسپت و نامگذاری اشتباه مایع لباسشویی موجب شده است که مصرف‌کنندگان این مایع را جایگزین مایع‌های شوینده نظیر مایع ظرفشویی و یا دستشویی نکنند.

لذا تحقیقات بعدی نشان داد که باید با توجه به حجم مصرف البسه مشکی، یک مایع شوینده ویژه لباس‌های مشکی و تیره طراحی و تولید گردد. همچنین، برای البسه رنگی و البسه سفید و حتی البسه کودکان نیز مایع شوینده تخصصی طراحی شدند که در مراحل بعد طراحی و روانه بازار شدند. اما مایع لباسشویی مشکین تاژ اولین مایع لباسشویی تخصصی بود که وارد بازار گردید و با نامگذاری بسیار مناسب، این محصول موفقیت چشمگیری را رقم زد. استقبال از مشکین ‌تاژ به حدی بالا بود که پس از مدتی، سایر رقبا نیز این محصول را تولید نمودند و در حال حاضر، اين برند رهبر بازار است.

البته مرحله نهایی تحقیق، مربوط به شناسایی محتوای تبلیغاتی این محصول بود که دو عبارت «بور نمی‌کند» و «سفیدک باقی نمی‌گذارد» که از مهم‌ترین ضعف‌های پودرهای لباسشویی بود، کشف و در تبلیغات گنجانده شد. این شعار قدرتمند موجب شد که فروش این محصول با رشد تصاعدی افزایش یابد و چندین برابر تصور مدیران شرکت به فروش برسد. البته براساس تحقیقات، این مقدار فروش پیش‌بینی شده بود اما به هر حال به دليل تجربه قبلی از شکست مایع لباسشویی، پذیرش این حجم از فروش برای مدیران شرکت سخت بود.

مشاوره و بازاریابی

موفقیت در بازاریابی اتفاقی نیست بلکه حاصل برنامه‌ریزی و اجرای دقیق برنامه‌های مختلف است. بازاریابی یک فرایند مستمر و همیشگی است. مدیران بازاریابی همواره در حالِ تصمیم‌گیری درباره ویژگی‌ها، قیمت، نحوه توزیع و بودجه‌بندی برنامه‌های ترویجی و فروش محصولات و یا خدمات خود هستند.

تدوین استراتژی‌های بازاریابی در طولِ زمان، نیازمند دانش و مهارت سطح بالا و انعطاف‌پذیری مناسب است. افزون بر تدوین استراتژی‌های کلان، شرکت‌ها باید برای محصولات و خدمات مختلف خود نیز استراتژی‌های مشخصی را تدوین کنند.

 

تجربه طراحي شعار دستكش رُزمريم

در سال ۱۳۸۴، شرکت دستکش حریر ایران با نام تجاری رُزمريم در حال طراحی کمپین تبلیغاتی خود بود. در این میان، چیزی که نیاز به آن بطور جدی احساس می‌شد، طراحی یک شعار تبلیغاتی بود. در ابتدا، تیم طراحی تیزرهای تبلیغاتی شعارهایی کلی و متفاوت را پیشنهاد دادند که البته طبق معمول صرفاً دارای وزن و قافیه بودند. این‌گونه شعارها که بر اساس قافیه‌های اجباری طراحی می‌شدند، معمولاً دارای مفاهیم اثرگذار برای شنونده نبودند و صرفاً دارای ريتمي نسبتاً موزون بودند.

با این وجود، تیم تحقیقات بازار با توجه به مطالعاتی که در زمینه علم ارتباطات و كاربرد آن در تبليغات داشت، پیشنهاد داد تا در این زمینه، تحقیقات انجام شود و بر اساس یافته‌ها، یک شعار علمی طراحی گردد.

تیم تحقیقات بازار برای انجام این مهم، در گامِ نخست، اقدام به شناسایی کانسپت‌های تبلیغاتی نمود. به بیان دیگر، با انجام یک تحقیق میدانی نیمه گسترده اقدام به شناسایی مشخصه‌هایی نمود که یک مصرف‌کننده از یک دستکش خانگی انتظار دارد كه در اصطلاح علم ارتباطات، شناسایی لنگرگاه ذهنی مخاطب می‌باشد که او را وادار به توجه و در نهایت، ترغیب به خرید کالا می‌نماید.

تحقیقات سلسله مراتبی و کنکاش در ذهنِ مصرف‌کنندگان در نهایت این موضوع را بیان می‌کرد که مصرف‌کنندگان به نقش و نگار و ظاهر دستکش اهمیت چندانی نمی‌دهند و مهم‌ترین چیزی که در نهانِ ذهن آن‌ها وجود دارد، این است که می‌خواهند با استفاده از دستکش به دستشان آسیبی نرسد.

بدین ترتیب، براساس این یافته، تیم طراحیِ شعار اقدام به طراحی ۲۰ شعار در مرحله اول نمود که این ۲۰ شعار در جلسات هم‌فکری داخلی به پنج شعار تقلیل یافت. در مرحله بعد، این پنج شعار در مرحله بررسی میدانی قرار گرفت و از پاسخگویان خواسته شد درک‌شان از شعارها ثبت شود و بصورت مرحله‌بندی شده به انتخاب شعار نهایی اقدام نمایند.

از جمله شعارهایی که در این مرحله مورد بررسی قرار گرفت، عبارت بودند از:

رُزمریم محافظ دستان
رُزمریم محافظ دستان شما
دست‌هایت را به من بسپار
میخواهم دستهایم سالم بماند
دستان سالم با دستکش‌های رُزمریم
 

پس از بررسی‌های میدانی و رتبه‌بندی انجام شده و بازبینی مجدد نظرات تیم طراحی و مذاکره با مدیران ارشد شرکت دستکش حریر ایران، در نهایت شعار «دست‌هایت را به من بسپار» مورد تأیید و انتخاب قرار گرفت. با اين حال، این شعار طي يك تحقیق کنترلی در قالب اجراي یک گروه متمرکز (Focus Group) تأیید نهایی را دریافت نمود و در کمپین تبلیغاتی این شرکت مورد استفاده قرار گرفت. این شعار که بر ریشه پنهانِ نیاز مصرف‌کننده تأکید دارد، هم اکنون نیز هرچند کمپین تبلیغاتی خاصی استفاده نمی‌شود، اما در سایت این شرکت و در بخش محصول دستکش خانگی رُزمریم درج شده است.

مشاوره مدیریت استارتاپی

این روزها، با رشد ایده‌های نوآورانه و استارتاپی، شاهد شکست بسیاری از آن‌ها در برآورده کردن انتظارات مشتریان هستیم. این شکست‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که تصور کنیم ایده‌هایی که روی کاغذ به نظر جذاب می‌آیند، حتماً موفق می‌شوند. کارآفرینان استارتاپی می‌توانند با درک عمیق‌تر از بازار، از اتلاف زمان، انرژی و منابع مالی جلوگیری کنند. شرکت دال بازار با تکیه بر دانش و تجربه خود به دنبال ارائه اثربخش‌ترین راه‌حل‌ها به کسب‌و‌کارها است.
 

آموزش بازاریابی و فروش

شرکت‌ها برای یافتن مشتریان احتمالی، تبدیل آن‌ها به مشتریان بالفعل و توسعه کسب‌وکار خود، نیازمندِ نیروهای حرفه‌ای در بازاریابی و فروش هستند.

مشتریان امروزی انتظارات زیادی از نیروهای فروش دارند، از قبیلِ دانش و شناخت عمیق از محصول یا خدمت و ارائه ایده‌های جدید به مشتری. به طور کل، خواسته‌ها و انتظارات مشتریان، شرکت‌ها را برای ارائه برنامه‌های آموزشی تشویق می‌کند. از این رو، دال بازار با تیمی متخصص و حرفه‌ای پاسخگوی نیازهای آموزشی شماست.

 

عنوان دورهسرفصل آموزشی
مبانی مدیریت بازاریابیاصول و مفاهيم اولیه
تحقيقات بازاريابی
فرايند STP
آميخته بازاريابی
مفاهيم اصلی رفتار مصرف‌کننده
مفاهيم اصلی مديريت برند
مفاهيم اصلی مديريت استراتژيک
تدوين و دسته‌بندی انواع استراتژی‌ها
استراتژی‌های بازاريابی بر اساس چرخه عمر بازار
رویکردهای نوین بازاریابیبازاريابی چريکی
بازاريابی حسی-هيجانی
بازاريابی شرکتی
بازاريابی خدمات مالی
بازاريابی ويروسی
بازاريابی رابطه‌ای
بازاريابی اجتماعی
بازاريابی در عصر پست مدرن
بازاريابی دهان به دهان
بازاريابی داده محور
بازاريابی داخلی
بازاريابی مشارکتی
طراحی و توسعه محصول جديد
مديريت و مهندسی فروش
مديريت ارتباط با مشتريان و خدمات پس از فروش
اصول و فنون مذاکره و زبان بدن (نگاه بنيادی)
اصول بازاريابی ديجيتالی
Servqual
مديريت بحران در بازاريابی و فروش
برنامه‌ريزی عملياتی فروش

تحقیقات دیجیتال و داده کاوی

داده کاوی (Data Mining) فرآیند یافتن الگوها و همبستگی‌ها در مجموعه داده‌های بزرگ برای پیش‌بینی نتایج است. با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌ها، می‌توان از این اطلاعات برای افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها، بهبود روابط با مشتری، کاهش ریسک و… استفاده کرد.

امروزه، داده کاوی سنگ بنای تجزیه و تحلیل است. در واقع، داده کاوی کمک می‌کند بین میلیون‌ها یا میلیاردها داده، ارتباطات کشف شود و مدل‌های توسعه‌ای تدوین شود.

گزارش های آماده / گزارش های تحقیقاتی

داده کاوی (Data Mining) فرآیند یافتن الگوها و همبستگی‌ها در مجموعه داده‌های بزرگ برای پیش‌بینی نتایج است. با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌ها، می‌توان از این اطلاعات برای افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها، بهبود روابط با مشتری، کاهش ریسک و… استفاده کرد.

امروزه، داده کاوی سنگ بنای تجزیه و تحلیل است. در واقع، داده کاوی کمک می‌کند بین میلیون‌ها یا میلیاردها داده، ارتباطات کشف شود و مدل‌های توسعه‌ای تدوین شود.

نمونه کار ها

ما یک تیم پویا از افراد خلاق در زمینه طراحی، بازاریابی، توسعه وب و اپلیکیشن هستیم.
متن سربرگ خود را وارد کنید
نمونه کار تست
متن سربرگ خود را وارد کنید
نمونه کار تست
متن سربرگ خود را وارد کنید
نمونه کار تست
متن سربرگ خود را وارد کنید
نمونه کار تست
متن سربرگ خود را وارد کنید
نمونه کار تست
متن سربرگ خود را وارد کنید
نمونه کار تست

نظرمشتریان

ویژگی های هوشمندآژانس دیجیتال مارکتینگ دال بازار