تحقیقات بازار و کشف مشکین تاژ

اکتبر, 2018 بدون نظر دسته‌بندی نشده

 

یکی از کاربردهای تحقیقات بازاریابی شناسایی و کشف نیازهای مشتریان و طراحی محصولات جدید برای پاسخگویی به نیاز مشتریان می باشد.

در سال ۱۳۸۴، یک تحقیق اولیه در زمینه کاربرد مایع لیاسشویی دستی و ماشینی انجام شد. این دو محصول با اینکه کیفیت بسیار خوبی داشتند و تبلیغات زیادی روی آنها شده بود اما فروش چندانی نداشت و به گفته مدیران فروش آن زمان این محصول فقط برای صادرات آن هم به مقدار کم قابل فروش است. در ابتدا تصور بر این بود دلیل عدم استقبال مردم، قیمت بالای این محصولات است. چرا که پودرهای لباسشویی ارزان قیمت هستند و در مقایسه با مایع لباسشویی برای مشتری انتخاب بهتری به حساب می‌آیند. از سوی دیگر اعتقاد داشتند که این مایعات توانایی شستشوی کامل لباسها را ندارند. در حالیکه برخلاف اين تصور، مایعات لباسشویی پاک‌کنندگی قوی و مناسبي داشتند. به علاوه به حفظ و سلامت الیاف لباس ها نیز کمک می‌کنند و مانع پوسیدگی آنها می شوند. بنابراین لازم بود تا بررسی کاملی برای عارضه یابی علل عدم استقبال از این دو مایع لباسشویی انجام گیرد.

از همین مرحله پروژه تحقیقات بازار برای یافتن علل فروش پایین این محصول تعریف و در دو مرحله انجام گرفت.در مرحله نخست، طي اجراي يك تحقيق ميداني گسترده، عادات مصرف کنندگان در مورد نوع و چگونگي مصرف مواد شوينده البسه مورد بررسی واقع شد. نتایج تحقیق بسیار جالب بود و نشان داد که فرضیات اولیه در مورد استفاده از از پودرهای لباسشویی كه تصور مي شود اين پودرهاي در شستشوي انواع البسه كاربرد دارند، درست نیست.

در نهایت یافته ها چنین بودند:

  • مردم برای شستشوی همه لباسهای خود از پودر لباسشویی استفاده نمی کردند.

لذا سوال دوم اینگونه مطرح شد که چه لباسهایی را با پودر لباسشویی نمی شویند؟

  • مردم لباسهای الیاف ظریف، لباسهای مشکی، لباسهای زیر و برخی البسه رنگی را با پودر لباسشویی نمی شویند.

لذا سوال مطرح شده  بعدی این بود که  مصرف کنندگان از چه چیزی به جای پودر لباسشویی استفاده می کنند؟ یافته ها نشان   داد که:

  • مردم برای شستشوی این البسه از مایع ظرفشویی، مایع دستشویی و برخی موارد از صابون لباسشویی استفاده می کنند.

بررسی های بعدی و تحلیل های انجام شده نشان داد که کانسپت و نامگذاری اشتباه مایعات لباسشویی موجب شده است که مصرف کنندگان این مایعات را جایگزین مایعات شوینده ای نظیر مایع ظرفشویی و یا دستشویی نکنند.

لذا مراحل تحقیقاتی بعدی نشان داد که باید با توجه به حجم مصرف البسه مشکی یک مایع شوینده ویژه لباسهای مشکی و تیره طراحی و تولید گردد. همچنین برای البسه رنگی و البسه سفید و همچنین البسه کودکان نیز مایعات شوینده تخصصی طراحی شدند که در مراحل بعد البته طراحی و روانه بازار شدند. اما مایع لباسشویی مشکین تاژ اولین مایع لباسشویی تخصصی بود که وارد بازار گردید و با نامگذاری بسیار مناسب آن این محصول موفقیت چشمگیری پیدا نمود. استقبال از مشکین‌تاژ به حدی بالا بود که پس از چندی سایر رقبا نیز این محصول را تولید نمودند و در حال حاضر اين برند رهبر بازار مي باشد.

البته مرحله نهایی تحقیق مربوط به شناسایی محتوای تبلیغاتی این محصول بود که دو واژه “بور نمی کند”… “سفیدک باقی نمی گذارد” که از مهمترین ضعف های پودرهای لباسشویی بود کشف و در تبلیغات گنجانده شد. این شعار قدرتمند موجب شد که فروش این محصول با رشد تصاعدی افزایش یابد و چندین برابر تصور مدیران شرکت به فروش برسد. البته براساس تحقیقات، این مقدار فروش پیش بینی شده بود اما به هر حال به دليل تجربه قبلی از شکست مایعات لباسشویی، پذیرش این حجم فروش برای مدیران شرکت سخت بود.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *