تجربه طراحی شعار دستکش رُزمریم

اکتبر, 2018 بدون نظر دسته‌بندی نشده

یکی از کاربردهای تحقیقات بازار که در کشور ما به آن تقریبا اصلا توجه نمی شود، تحقیقات در زمینه طراحی برند و شعار تبلیغاتی می باشد. در سال ۱۳۸۴، شرکت دستکش حریر ایران با نام تجاری رزمريم در حال طراحی کمپینگ تبلیغاتی خود بود. در این میان چیزی که نیاز به آن بطور جدی احساس می شد، طراحی یک شعار تبلیغاتی بود. در ابتدا تیم طراحی تیزرهای تبلیغاتی شعارهایی کلی و متفاوت را پیشنهاد دادند که البته  طبق معمول دارای وزن و قافیه بودند. اینگونه شعارها که بر اساس قافیه های اجباری طراحی می شدند معمولا دارای مفاهیم اثر گذار برای شنونده نبودند و صرفا دراي ريتمي نسبتا موزون بودند.

با این وجود تیم تحقیقات بازار با توجه به مطالعاتی که در زمینه علم ارتباطات و كاربرد آن در تبليغات داشت، پیشنهاد نمود تا در این زمینه تحقیقات انجام شود و براساس یافته ها یک شعار علمی طراحی گردد.

تیم تحقیقات بازار برای انجام این مهم در ابتدا طی یک تحقیق اقدام به شناسایی کانسپت های تبلیغاتی نمود. به عبارتی با انجام یک تحقیق میدانی نیمه گسترده به شناسایی مشخصه هایی نمود که یک مصرف کننده از یک دستکش خانگی انتظار دارد كه در اصطلاح علم ارتباطات، شناسایی لنگرگاه ذهنی مخاطب می باشد که او را وادار به توجه و در نهایت ترغیب به خرید کالا می نماید.

تحقیقات سلسله مراتبی و کنکاش در ذهن مصرف کنندگان در نهایت این موضوع را بیان می کرد که مصرف کنندگان به نقش و نگار و ظاهر دستکش اهمیت چندانی نمی دهند و مهمترین چیزی که در نهان ذهن آنها وجود دارد این است که میخواهند با استفاده از دستکش به دستشان آسیبی نرسد.

لذا براساس این یافته تیم طراحی شعار اقدام به طراحی ۲۰ شعار در مرحله اول نمود که این ۲۰ شعار در جلسات هم فکری داخلی به ۵ شعار تقلیل یافت . در مرحله بعد این پنج شعار در مرحله بررسی میدانی قرار گرفت و از پاسخگویان خواسته شد درکشان از شعارها ثبت شود و بصورت مرحله بندی شده به انتخاب شعار نهایی اقدام نمایند.

از جمله شعارهایی که در این مرحله مورد بررسی قرار گرفت عبارت بودند از:

۱_ رزمریم محافظ دستان

۲-رزمریم محافظ دستان شما

۳- دستهایت را به من بسپار

۴- میخواهم دستهایم سالم بماند

۵- دستان سالم با دستکش های رزمریم

بعد از انجام تحقیقات مذکور و رتبه بندی انجام شده و بازبینی مجدد نظرات تیم طراحی و مذاکره با مدیران ارشد شرکت دستکش حریر ایران، در نهایت شعار ” دستهایت را به من بسپار” مورد تایید و انتخاب قرار گرفت.  با اين حال این شعار طي يك تحقیق کنترلی در قالب اجراي یک گروه تمرکزی(Focus Group) تاییدیه نهایی را دریافت نمود و در کمپین تبلیغاتی این شرکت مورد استفاده قرار گرفت. این شعار که بر ریشه پنهان نیاز مصرف کننده تاکید دارد هم اکنون نیز هرچند کمپین تبلیغاتی خاصی استفاده نمی شود، اما در سایت این شرکت و در بخش محصول دستکش خانگی رزمریم درج شده است.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *